Fysio

 

Et valg om sundhedsvæsenets fremtid

14.09.2011, af freelancejournalist Malene Skov Jensen


 
0

VALG 2011 / Regionernes fremtid var det altdominerende emne på valgmøde hos Danske Fysioterapeuter i Nordjylland.

nordjyllandvalg-main Karl Bornhøft (SF, stående på billedet) lovede at være åben over for at indføre frit valg til f.eks. klinikker for fysioterapi for patienter med en genoptræningsplan.

Selvom politikerne havde en lang valgkamp bag sig, og selvom det for flere af dem var deres sidste paneldebat inden valget, så manglede der hverken talelyst blandt kandidaterne eller spørgelyst blandt de 30 fremmødte fysioterapeuter, da Danske Fysioterapeuter i Nordjylland inviterede til valgmøde tirsdag aften.

Flere havde spørgsmål til regionernes fremtid, for hvad vil en nedlæggelse af regionerne betyde for fremtidens jobmulighederne, for fagligheden og for kvaliteten af sundhedsvæsenet i Nordjylland?

Mens Karl Bornhøft (SF) og Flemming Møller Mortensen (S) begge var enige om, at en nedlæggelse af regionerne vil være en katastrofe, var panelets to andre deltagere Anders Broholm (V) og Thomas Krarup (C) enige om, at en nedlæggelse af regionerne er det bedste, der kan ske for det danske og nordjyske sundhedsvæsen.

Der mangler analyser
Flere fremmødte gav udtryk for, at kommunerne ikke hidtil har løst deres sundhedsopgaver godt nok, så hvordan skal de kunne løfte opgaverne, hvis regionerne bliver afskaffet?

”Jeg har siddet i regionsrådet og tro mig, det kan vi godt undvære. Det er nok med to administrative led i Danmark. Nedlæggelsen af regionerne er ikke ensbetydende med en centralisering. Kommunerne vil komme til at spille en langt større rolle, og jeg tror godt, at kommunerne kan løfte opgaven, og at det vil være en fordel for patienterne,” sagde Anders Broholm (V).

”Det er simpelthen ikke godt nok, at I tror, at kommunerne kan løfte opgaverne. Det er alt for risikabelt. Ændringer bør bygge på analyser og evalueringer – ikke på mavefornemmelser. Aalborg Sygehus er allerede under pres, når det handler om at have en høj specialisering, og det vil da kun blive værre, hvis ledelsen kommer til at sidde i Aarhus,” sagde Flemming Møller Mortensen (S), der sammen med Karl Bornhøft (SF) var enig i, at det også vil blive svært at bevare den nye lægeuddannelse i Nordjylland, hvis regionerne nedlægges.

Vil kæmpe for Aalborg Sygehus
En af de fremmødte fysioterapeuter fortalte, at kollegerne på sygehuset allerede talte om, at de ville finde arbejde andre steder, hvis regionen blev nedlagt, og sygehusledelsen placeret i Aarhus, for så ville det blive endnu sværere at holde en høj faglighed og interessante jobs i Aalborg.

De to politikere fra V og C understregede, at de så sandelig også ville kæmpe for Aalborg Sygehus, men at regionen ingen rolle spiller for et styrket sygehus, fordi det i forvejen er politikerne på Christiansborg, der lægger de overordnede retningslinjer.
Ud over regionernes fremtid blev praksisområdets fremtid også diskuteret. Området skal ind under kommunerne, mener V og C, mens Karl Bornhøft (SF) var uenig:

”Hvis praksisområdet kommer under kommunerne, vil det ødelægge sammenhængen og fagligheden,” sagde han.

Plads til forbedringer
Samme Karl Bornhøft lovede at være åben over for at indføre frit valg til f.eks. klinikker for fysioterapi for patienter med en genoptræningsplan. Han havde desuden en række konkrete bud på forbedringsmuligheder:

”Vi skal investere i folkesundhed, sundhedsfremme og forebyggelse – vi har simpelthen ikke råd til at lade være. Og kommunerne skal ved gud spille en anden rolle fremover. Men det skal ske ved, at vi laver et andet afregningssystem, som gør det interessant for kommunerne at lave forebyggelse,” sagde han.

Den konservative Thomas Krarup mente dog ikke, at der var nogen grund til at tale negativt om den måde, som sundhedsvæsenet fungerer på i dag:

”Vi har et fantastisk sundhedsvæsen i Danmark, og den nuværende regering har styrket området og bragt ventelisterne ned,” mente han.

Følg med i valget på fysio.dk/valg

Redigeret af : Ida Jørgensen, 13.04.2012

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar