Stress og krop II
- En undersøgelse af stressramtes kropsoplevelserAf A.M. Rossen, A.M. Jensen og L.L. Petersen
Vejleder: Lif Larsen
KontaktpersonBaggrund: Arbejdsrelateret stress er et stigende problem i Danmark, der medfører store omkostninger for samfundet og for den enkelte stressramte. Antallet af danske medarbejdere der rammes af stress er fra 1987 til 2000 steget fra 35% til 44%.
Formål: At beskrive og opnå forståelse for hvordan stressramte oplever en arbejdsrelateret stresstilstand, ved at sætte fokus på de stressramtes kropsoplevelser.
Materiale og metode: Et studie bestående af fem semistrukturerede enkelt-interview af stressdiagnosticerede mænd og kvinder i alderen 37-59 år. Interviewdata blev analyseret udfra en modificeret udgave af Giorgi´s fænomenologiske analysemodel som beskrevet af Kirsti Malterud.
Resultat: Analyse udledte to koder: Krop som objekt og krop som subjekt. Det fremgår af disse koder hvilke kropsoplevelser tilstanden medfører, og hvordan stressramte oplever og beskriver disse.
Konklusion: De stressramte er bevidste om flere klassiske stresssymptomer, hvoraf de kan relatere nogle til tilstanden, men andre ikke. De er ikke i stand til at erkende deres tilstand af stress som en helhed og distancerer sig ubevidst fra egen krop. Tilstanden af stress er karakteriseret af fysisk inaktivitet. Det er gennemgående svært for de stressramte at beskrive deres kropsoplevelser. Fysisk aktivitet anvendes ofte som selvbehandlingsstrategi og medfører en følelse af bedring, flow og en øget kropskontakt.
Perspektivering: En opfølgning af studiet bør udvide antal informanter og foretage en mere dybdegående dataindsamling. Det vil være relevant at undersøge effekten af flow på tilstanden af stress yderligere, samt yderligere undersøge effekten af fysioterapi på denne tilstand.
Søgeord: Stress, Fysioterapi, Kropsoplevelse, Flow, Krop som Objekt, Krop som Subjekt.
Læs engelsk version
Redigeret af : Fysio.dk, 02.07.2009
Til top