Fysio

Et in vivo studie hos kviinder

 

Et in vivo studie hos kvinder

Et in vivo studie af patellasenens strain hos smidige og usmidige kvinder - Et kvantitativt eksperimentelt klinisk grundforskningsprojekt

Af: Mads Jakob Have, Hans Peter Eske Stryger og Kristian Brogaard
Vejleder: Msc Fysioterapeut Bente Andersen
Ekstern vejleder: Bsc PT Dr. Med. Peter Magnusson
Konsulent: Miljøingeniør Lasse Kragh Andersen

Kontakt:
 
Introduktion:
Forskelle i muskuloskeletal fleksibilitet menes til dels at være relateret til nedsat seneeftergivelighed.
 
Formål:
Formålet med dette studie var at undersøge patellasenens mekaniske egenskaber hos kvinder med en smidig eller usmidig m. quadriceps femoris muskel-seneenhed.

Materiale og metode: 43 kvinder blev smidighedstestet i en modificeret smidighedstest for m. rectus femoris. De 10 smidigste og 10 usmidigste kvinder fik undersøgt patellasenens mekaniske egenskaber, samt deres generelle smidighed. Udfra den generelle smidighed blev der  udfærdiget en total smidighedsscore. Seneforlængelsen blev målt ved hjælp af ultrasonografi, mens kraft og EMG blev optaget. Under kontraktionen blev forskydningen af patella og tibia automatisk optaget. Seneforlængelsen(mm) blev defineret som længdeændringen mellem disse punkter for derved at udregne strain(ΔL/Lο). Tværsnitsarealet blev målt på midten af senen med ultralyd, for at udregne senens stress(N/mm2). Stivheden(N/mm) blev afledt ud fra kraft-forskydningskurverne. Mann-Whitney U test blev brugt for at sammenligne grupperne. Alle analyser blev fuldført op til en fælles kraft på 2700 N, hvilket inkluderede 8 usmidige og 9 smidige kvinder.

Resultater: (mean±SD) den totale smidighedsscore var større for smidige(-4.7±1.2) end for usmidige kvinder(3.1±4.1), P<0.001. Der var en tendens til at patellasenens tværsnitsareal var større for de usmidige(147±21 mm2) end usmidige kvinder(118±36 mm2), P=0.06. Patellasenens strain var ikke forskellig for de smidige(6.0±1.9 %) i forhold til usmidige kvinder(6.5±1.5 %) p=0.57. Stivheden var heller ikke forskellig for smidige(2600±1017 N/mm) i forhold til usmidige kvinder(2713±767 N/mm). Young’s modulus var mindre for de smidige(0.63±0.23 Mpa) end usmidige kvinder(0.98±0.30 Mpa), P<0.05.

Konklusion: Kvinder med forskellig muskuloskeletal smidighed udviser ens patellasene strain ved en given appliceret kraft. Disse data peger på at forskelle i muskuloskeletal smidighed ikke beror på senens mekaniske egenskaber.

Perspektivering:  Projektet kan være begyndelsen til en større forståelsesramme af patellasenens egenskaber. Dette kan bidrage til tilrettelæggelsen  af forebyggelse, behandling og rehabilitering af knæskader.

Nøgleord: ”Patellasene”, ”strain”, ”smidighed”, ”in vivo”, ”ultralydssonografi”   

Læs den engelske version 


Redigeret af : Fysio.dk, 02.07.2009

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld