Fysio

Tre balancetests til børn

 

Tre balancetests til børn

Vurderingen af egnetheden af tre balancetests til børn med udviklingshæmning - med udgangspunkt i seks caserapporter
 
Af: Eja Rose Mørkeberg, Katrine Storm Piper og Janette Due Saastamoinen-Jakobsen

Vejleder: Lise Neukirch
Faglig konsulent: Rie Wium

Kontakt: Eja Rose Mørkeberg
 
Baggrund: Børn med udviklingshæmning er en heterogen gruppe, som ofte har brug for hjælp til opnåelse af større grad af autonomi, hvor balancen indgår, som et vigtigt element. For at sikre den rette behandling, er det nødvendigt med egnede testredskaber og i højere grad dokumentere og målrette fysioterapi til målgruppen.
 
Formål:
Formålet er at afprøve, beskrive og diskutere, hvordan Timed Up and Go, udvalgte dele af Gross Motor Function Measure og af Bergs Balanceskala egner sig til at teste balancen hos børn med udviklingshæmning.
 
Materiale og metode: Fire drenge og to piger med udviklingshæmning i alderen 8-11 år er udvalgt fra et specialfritidshjem. De testes parvis af en times varighed med modifikationer af de nævnte tests og retestes efter 2-3 dage. Testresultater, børnenes reaktioner og selvrapportering beskrives, analyseres og vurderes igennem seks caserapporter via videooptagelser.
 
Resultater:
Hver casebeskrivelse fremhæver individuelle fænomener vedrørende egnetheden af en test. Dette synes at understøtte gruppens heterogenitet. Egnetheden ser ud til at øges ved muligheden for spontanitet, narrativt sprogbrug, prøveforsøg, succesoplevelser, brug af legetøj og barnets ivrighed. Egnetheden mindskes muligvis ved omfattende instruktion, følelsen af at blive testet, samt opnået lofteffekt. Gross Motor Function Measure vurderes til at være den mest egnede test, Timed Up and Go fungerer godt for nogle børn, mens Bergs balanceskala er mindst egnet af de tre tests.
 
Diskussion:
Resultaterne kan ikke overføres generelt til børn med udviklingshæmning, men der ses tendenser til, at de benyttede tests, med modifikationer, kan benyttes til denne målgruppe.
 
Perspektivering: I fremtidige studier foreslås at involvere flere børn med udviklingshæmning i praktiske forsøg, især med Gross Motor Function Measure og muligvis med Timed Up and Go. Heterogeniteten af målgruppen lægger op til en stillingtagen omkring kategorisering.
 
Nøgleord: Børn med udviklingshæmning, test, egnethed, balance, caserapporter

Læs den engelske version


Redigeret af : Fysio.dk, 02.07.2009

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld