Formål
Falls Efficacy Scale-International blev udviklet gennem en række af møder i “Prevention of Falls Network Europe" (ProFaNE), som bl.a. fysioterapeut og ph.d. Nina Beyer fra Bispebjerg Hospital er medlem af.
Målet var at udvikle en skala, som kunne måle ældres bekymring i forhold til frygten for at falde og som var valid på tværs af kulturelle skel. Dette skal begrundes med at frygt for fald blandt ældre kan lede til nedsat aktivitet, øget medicinforbrug, større faldrisiko, reduceret livskvalitet og social isolation. Derfor er der et behov for et måleredskab som er i stand til at skelne mellem forskellige niveauer af frygt ved udførelsen af dagligdags aktiviteter. Konkret kan skalaen anvendes til:
- At identificere patienter med overdreven frygt for fald og som derfor ville have glæde af en klinisk intervention.
- At undersøge hvilke aktiviteter, som er de mest frygtede og som den kliniske intervention skal fokusere på.
- At undersøge hvordan niveauet af frygten forandres over tid i forhold til den kliniske intervention.
Beskrivelse
FES-I er opdelt i 16 spørgsmål. Patienterne skal besvare spørgsmålene ved at overveje, hvordan de normalt udfører aktiviteten. Hvis de normalt går med hjælpemiddel, skal de eksempelvis besvare spørgsmålet omkring gang ud fra, hvor bekymrede de er for at falde, når de bruger hjælpemidlet. Mulighederne, de kan vælge imellem, er:
- 1 - overhovedet ikke bekymret
- 2 - noget bekymret
- 3 - temmelig bekymret
- 4 - meget bekymret.
FES-I er oversat til dansk efter internationale retningslinjer. Hvis man registrerer sig som bruger i ProFaNE (se link øverst på denne side), er det muligt gratis at downloade FES-I.
Vurdering
Maaleredskaber.dk har ikke vurderet FES-I, men skemaet er blevet undersøgt andre og har vist en god intern og test-retest reliabilitet, som andre eksisterende måleredskaber, der måler frygt for fald, men FES-I består af validerede spørgsmål på tværs af kulturelle skel.
Skalaen har mulighed for at forudsige hvorvidt den ældre er i risiko for fremtidige fald og tilbagegang i funktionsevne. Derudover er FES-I fundet sensitiv i forhold til at måle forandringer af den ældres frygt for fald efter klinisk intervention.
Endelig skal det nævnes at FES-I har fokus på bekymring omkring fald og ikke frygt for fald, hvilket er et mindre emotionelt udtryk for den ældre at forholde sig til og derfor mere håndterbart for den ældre.