Fysio

 

2 minutters styrketræning forebygger hovedpine

06.10.2011, af faglig redaktør Vibeke Pilmark


 
0

Kontoransatte lider ofte af hovedpine, men to minutters daglig styrketræning nedsætter frekvensen markant. Det viser et nyt studie publiceret af en række danske forskere.

Hovedpine_main

En gruppe forskere fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) har undersøgt effekten af styrketræning med elastik på 198 kontoransatte, der led af nakke-skuldersmerter og hyppig hovedpine.

De kontoransatte blev randomiseret til tre grupper. To af grupperne styrketrænede fem gange om ugen med elastikker. Den ene gruppe trænede i to minutter og den anden i 12 minutter. Kontrolgruppen fik udelukkende information om sundhed.

Træning giver sjældnere hovedpine
De kontoransatte, som styrketrænede, fik sjældnere hovedpine end da de ikke trænede, men træningen påvirkede ikke intensiteten og varigheden af de resterende perioder med hovedpine. Der var ikke den store forskel på, om de kontoransatte trænede i 12 eller to minutter.

Forskningsprojektet er publiceret i Scandinavian Journal of Work Environment and Health 2011. 
Læs mere på NFA's hjemmeside

Andersen LL, Mortensen OS, Zebis MK, Jensen RH & Poulsen OM. Effect of brief daily exercise on headache among adults - secondary analysis of a randomized controlled trial. Scandinavian Journal of Work Environment and Health 2011. [Epub ahead of print].

Redigeret af : Vibeke Pilmark, 06.10.2011

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar