Fysio

 

Bruges health literacy i fysioterapi?

17.02.2010, af faglig redaktør Vibeke Pilmark


 
0

Der efterlyses fysioterapeuter, der bruger health literacy i deres sundhedsarbejde. Health literacy betegner individers evne til at tilegne sig og anvende sundhedsinformation.

information_main Er sundhedsbudskaber i pjecer og informationsmateriale til at læse for almindelige mennesker? Ifølge amerikanske retningslinjer skal formidlingen være på 6. klassesniveau.

I forbindelse med en mulig artikel til Fysioterapeuten vil jeg gerne i kontakt med fysioterapeuter, der har arbejdet med, forholder sig til eller bruger Health Literacy, når de skal formidle sundhedsbudskaber.

Sundhedsstyrelsen har i december 2009 udgivet et notat, der gøre rede for begrebet health literacy, og hvor og hvordan det kan bruges.

 

Hvad er det?

Begrebet betegner individeres evne til at tilegne sig og anvende sundhedsrelateret information. Health literacy kan anvendes både som begreb og ramme for sundhedsrelateret arbejde.

 

Ifølge Sundhedsstyrelsen findes der endnu ikke en dækkende betegnelse for health literacy på dansk og health literacy er endnu ikke taget i anvendelse i Danmark som begreb eller ramme for konkrete forebyggende eller sundhedsfremmende initiativer.

 

Ved at forholde sig til health literacy kan man forbedre sine budskaber til patienterne og begrebet rummer derfor aktiv stillingstagen til blandt andet empowerment, formidling og pædagogik.

 

Fysioterapeuter, der har viden inden for feltet, er velkomne til at skrive en kommentar til dette indlæg på fysio.dk, sende en mail eller logge ind på MitFysio, hvor indlægget også ligger under den faglige debat.

 

Redigeret af : Vibeke Pilmark, 17.02.2010

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld