Fysio

 

Temamøde for netværk for hjertefysioterapeuter

11.03.2009, af Vibeke Pilmark


 
0

Hjerteforeningen afholder i maj måned en temadag for fysioterapeuter, der beskæftiger sig med hjerterehabilitering. På temadagen er der blandt andet oplæg om testning og fysioterapeuternes rolle.

Danske Fysioterapeuter og Hjerteforeningen tog i efteråret 2008 initiativ til at danne et netværk for fysioterapeuter, der interesserer sig for forebyggelse af hjertekarsygdomme og hjerterehabilitering.

 

I den forbindelse blev det aftalt at netværket skulle mødes på to halvårlige møder. Det første møde bliver afholdt som temadag med oplægsholdere. Temadagen afvikles d. 15. maj på Herlev Sygehus.

 

Oplæg

På temadagen holder fysioterapeut og ph.d-studerende Thomas Maribo oplæg om testning af hjertepatienter og udviklingsfysioterapeut Martin Walsøe fortæller om fysioterapeutens rolle i hjerterehabiliteringen.

 

Der vil desuden være følgende oplæg: "Fra behandling til rehabilitering" , Det aktive netværk (blandt andet om web)", Netværket i fremtiden".

 

Læs programmet for dagen og tilmeld dig netværk og temadag i link-boksen til højre.



Redigeret af : Fysio.dk, 30.06.2009

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar