Fysio

 

Stormøde om nedskæringer i det offentlige sundhedsvæsen

29.04.2010, af organisationskonsulent Karen Fischer-Nielsen


 
0

10 organisationer - herunder Danske Fysioterapeuter - afholder et stormøde om forringelserne i velfærd. Stormødet foregår i Fredericia den 20. maj.

Regeringen har bebudet besparelser på de offentlige budgetter med evt. afskedigelser og forringelser af velfærden til følge. Mange af jer har formodentlig allerede oplevet forringelser på jeres arbejdspladser.

10 organisationer - herunder Danske Fysioterapeuter - afholder et stormøde om forringelserne i Fredericia den 20. maj.

Det er forskelligt, hvem der deltager fra de enkelte organisationer.

Danske Fysioterapeuter har valgt at støtte op om arrangementet og deltage med regionsformænd og herudover invitere fællestillidsrepræsentanter samt medlemmerne af TR-rådet.

Vi har i øjeblikket prioriteret vores ressourcer på Kick-off-konferencen 20. april og Årskonferencen for TR den 6. maj., og kan derfor desværre ikke invitere alle tillidsrepræsentanter.
Alle tillidsrepræsentanter er naturligvis velkomne, men det bliver for egen eller arbejdspladsens regning.

Medlemmer af TR-rådet og fællestillidsrepræsentanter, der ønsker at deltage, skal kontakte Bettina Rytter på 33 41 47 52 eller br@fysio.dk

Læs pressemeddelelsen her.
 

Redigeret af : Mona Bang Madsen, 03.05.2010

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld