Hvis der er valgt flere tillidsrepræsentanter inden for samme område, kan man vælge en fællestillidsrepræsentant. Denne skal koordinere tillidsrepræsentantopgaverne og varetage nogle af de overordnede forhold, der er fælles for alle de medarbejdergrupper, der repræsenteres.
Fællestillidsrepræsentanten vælges af og blandt de allerede valgte tillidsrepræsentanter. Alle de berørte tillidsrepræsentanter skal underskrive anmeldelsen af fællestillidsrepræsentanten. Anmeldelsen skal sendes til Danske Fysioterapeuter, der sender anmeldelsen og underskrifterne videre til regionen/-kommunen. I kan evt. kontakte Danske Fysioterapeuters sekretariat for yderligere vejledning.
Der kan også vælges en fællestillidsrepræsentant, som repræsenterer tillidsrepræsentanter for flere faggrupper f.eks. fysioterapeuter og ergoterapeuter
Som fællestillidsrepræsentant skal du typisk varetage de overordnede tillidsrepræsentantopgaver i samarbejde med de øvrige tillidsrepræsentanter, herunder følgende: