Behandler du patienter med følger efter stroke?
        Den 1. januar 2026 træder det tredje strukturerede forløb for patienter i den vederlagsfrie ordning i kraft. Det gælder patienter med følger efter stroke dvs. patenter, som har haft en hjerneblødning (diagnosegruppe 2.D i Sundhedsstyrelsens vejledning) eller blodprop i hjernen (diagnosegruppe 2.F i Sundhedsstyrelsens vejledning).
Fagligt materiale er offentliggjort
Enhed for Kvalitet og Modernisering i Fysioterapipraksis (EKM) har netop offentliggjort deres faglige materiale, som dette forløb skal implementeres ud fra. Materialet indeholder:
- Faglige anbefalinger: Evidensbaserede retningslinjer for undersøgelse og behandling af målgruppen
 - Det strukturerede forløb: Praktisk ramme med målgruppebeskrivelser og behandlingsforslag
 - Pixiversion: Kort opsummering til brug i behandlingsrummet
 - Supplerende materiale: Flowskema og pjece til patienterne
 - FAQ: Svar på de typiske spørgsmål
 
Forløbet adskiller sig
Forløbet for patienter med følger efter stroke skiller sig lidt ud fra de tidligere forløb vedr. Parkinson og sclerose, da der kun er fire faser til patientgruppen. Årsagen er, at patienter med følger efter stroke udelukkende kan henvises til den vederlagsfrie ordning som ”svært fysisk handicappede,” hvor de har behov for støtte indendørs i døgnets 24 timer af enten hjælpemidler eller personstøtte. Dette skyldes, at stroke ikke er en progressiv lidelse ligesom Parkinson og sclerose.
Det er samtidig vurderet, at der alligevel er behov for fire faser, da der kan være stor forskel på, hvor omfattende følgerne efter stroke er hos den enkelte patient og dermed, hvilken behandlingsindsats patienterne skal modtage i fysioterapipraksis.
I 2024 modtog 15.647 patienter med følger efter stroke behandling i den vederlagsfrie ordning.
Læs Sundhedsstyrelsens vejledning for vederlagsfri fysioterapi
Læs mere om forløbshonorarer m.m.
Hvad er de strukturerede forløb?
De strukturerede forløb bygger på faglige anbefalinger om, hvilken behandling patienterne i fysioterapipraksis bør modtage. De strukturerede forløb er udviklet med henblik på at sikre en ensartet og evidensbaseret behandling i fysioterapipraksis. Det er hensigten, at de strukturerede forløb skal støtte de praktiserende fysioterapeuter i at planlægge behandlingen for den enkelte patient med udgangspunkt i den enkelte patients funktionsniveau. Samtidig har de også til formål at understøtte fysioterapeuterne i deres dialog med patienterne om en hensigtsmæssig egenhåndtering af deres lidelse og situation.
De strukturerede forløb baserer sig på nyeste evidens og guidelines -nationale og internationale samt best practice.
Den vederlagsfrie ordning er under et stort pres grundet de demografiske ændringer i befolkning, hvor flere og flere diagnosticeres med kroniske lidelser og hvor den økonomiske ramme ikke følger denne udvikling. Derfor har det også været et overordnet formål med indførslen af de strukturerede forløb, at der skal gøres plads til 2,5% flere patienter i den vederlagsfrie ordning.
Du skal logge ind for at se kommentarer og selv kommentere
Log ind
Er du endnu ikke medlem? Bliv medlem i dag og få fuld adgang til fysio.dk, og gør brug af vores mange medlemsfordele.