Du berøres forskelligt af Søgnehelligdagsbestemmelserne afhængigt af dit ansættelsesområde og hvilke arbejdstidsregler du er underlagt.
Fysioterapeuter, der i regioner og kommuner arbejder i vagtplaner, skal have reduceret deres timetal med deres gennemsnitlige daglige arbejdstid, og have markeret Søgnehelligdagsfrihed i deres tjenesteplan. Dette gælder fx alle sygehusansatte fysioterapeuter.
Kommunalt ansatte fysioterapeuter, som selv tilrettelægger egen arbejdstid har, fri på søgnehelligdage. Der foretages ikke nedskrivning mv., og der ydes ikke anden frihed, såfremt søgnehelligdagen falder sammen med en dag, hvor du i forvejen har fri.
Lokale aftaler
Der kan inden for alle områder indgås lokale aftaler vedr. tjeneste på - og afvikling af frihed for Søgnehelligdage og særlige fridage.
Arbejdstidsplanlægningshensyn i forbindelse med Søgnehelligdage
Der skal tages højde for reduktionen af normtimetallet når der forekommer en Søgnehelligdag.
Indenfor det regionale ansættelsesområde skal dette ske i den normperiode, hvor søgnehelligdagen forekommer, med mindre andet lokalt er aftalt herom.
Indenfor Kommunerne skal reduktionen ske i den mødeplansperiode, hvor Søgnehelligdagen forekommer, eller i en senere mødeplansperiode, dog senest 3 måneder efter Søgnehelligdagen.
Der er grund til særligt at være opmærksom på arbejdstidsplanen for
- fysioterapeuter, der har faste ugentlige fridage
- fysioterapeuter der har en gennemsnitlig daglig arbejdstid der afviger fra den frihed der holdes på Søgnehelligdagen
- fysioterapeuter, der skal arbejde på selve Søgnehelligdagen.
Holder man fri på selve Søgnehelligdagen skal der for nogle planlægges "ekstra" frihed, og for andre "ekstra" arbejdstimer i forhold til en sædvanlig arbejdsplan.
Man skal planlægge "ekstra" frihed, hvis Søgnehelligdagen falder på en dag, hvor man sædvanligvis arbejder færre timer (og dermed holder færre timer fri) end ens gennemsnitlige daglige arbejdstid.
Den ”ekstra” frihed vil svare til forskellen på den gennemsnitlige daglige arbejdstid og den frihed, der holdes på søgnehelligdagen.
Omvendt skal der planlægges "ekstra" timer i forhold til det sædvanlige, hvis Søgnehelligdagen falder på en dag, hvor man sædvanligvis arbejder flere timer ( og dermed holder fri flere timer) end ens gennemsnitlige daglige arbejdstid.
De der arbejder på Søgnehelligdagen skal i praksis have placeret erstatningsfrihed svarende til den gennemsnitlige daglige arbejdstid på et andet tidspunkt i perioden.
Den sædvanlige arbejdsplan justeres således på baggrund af en fast arbejdsplan, der varierer hen over ugen, og fx indeholder en fast ugentlig fridag.
I alle tilfælde får fysioterapeuter den samme relative frihed når der forekommer en søgnehelligdag.
Redigeret af : Mona Bang Madsen, 16.05.2011
Til top