3500 tillidsfolk i protest mod regeringens spareplaner
21.05.2010, af
webkonsulent Christoffer Grann
Under overskriften ”Hold sammen på Danmark” mødtes 3500 tillidsfolk fra det offentlige i går i Fredericia. Stormødet var arrangeret af Danske Fysioterapeuter og 10 andre faglige organisationer, som tilsammen repræsenterer mere end en halv million offentligt ansatte.
Baggrunden for mødet er regeringens planer om nedskæringer i den offentlige sektor. De 11 organisationer ønsker med mødet at sende et signal til regeringen om, at det ikke er acceptabelt, at regningen for den økonomiske krise sendes videre til danskerne i form af dårligere service og velfærd og til de offentligt ansatte i form af hårdere arbejdspres og ringere arbejdsmiljø.
Danske Fysioterapeuters formand, Johnny Kuhr, peger på at det ikke er besparelser, der er brug for:
”Det går ikke at spare sig ud af krisen. Der er tværtimod brug for mere vækst, også i det offentlige. Derfor er regeringens sparepakke ikke løsningen på de store udfordringer, vi står overfor. Nedskæringer vil give mindre velfærd og dårligere arbejdsforhold for fysioterapeuter og andre offentlige ansatte,” siger han.
Besparelser forringer tilbuddene på sygehusene
At besparelser går ud over kvaliteten, kan de ansatte i stat, regioner og kommuner også nikke genkendende til. I forbindelse med stormødet er en række af organisationernes medlemmer blevet interviewet om, hvordan besparelser påvirker deres hverdag.
Line Schiellerup, fysioterapeut på Hvidovre Hospital og fællestillidsrepræsentant for fysioterapeuterne i Region Hovedstaden, fortæller:
Ud over Line Schiellerup er et medlem af hver af de andre organisationer, dvs. en sygeplejerske, en ergoterapeut osv., også blevet interviewet.
Se flere interview på YouTube
Udtalelse fra de 11 organisationer
På mødet i Fredericia vedtog deltagerne en fælles udtalelse, der opfordrer regeringen til at vælge en anden vej:
Regeringen har truffet et valg – det har vi også
Den økonomiske krise er uomgængelig. Regeringens løsning er at tvinge staten, kommunerne og regionerne til at skære ned for milliarder.
Vi synes, det er et forkert og faretruende valg. Det betyder, at Danmark sættes i stå.
Dagen i dag viser, at 3500 repræsentanter for velfærden over hele landet siger nej tak til forringelser og ja til velfærd og dialog. Der er en anden vej end fyringer, nedskæringer og dårligere velfærd. Der er en vej, hvor vi kan levere kvalitet og anvende vores professionalisme, viden og uddannelse i et moderne og tidssvarende arbejdsmiljø. Hvor vi bygger videre på det solide danske fundament, som vi har skabt gennem mange år. Hvor vi sikrer ordentlige forhold for de syge, de ældre og børnene. Og hvor vi sikrer en hurtig og effektiv service til virksomhederne. Vi vil den vej. Det handler om at vælge den.
Regeringen sender med sit sparekatalog problemerne videre til borgerne. Daginstittioner, handicappede, skoler, ældrepleje og andre kommer til at konkurrere om, hvem der skal have dårligere vilkår. Det er ikke et rimeligt valg. Regeringen må tilbage i tænkeboks. Den må ind i kampen og tænke sig grundigt om igen. Vejen er ikke skattelettelser, men en visionær kommuneaftale. Vores budskab til regeringen i dag er: Vælg velfærden og hold sammen på Danmark.
På mødet var der også oplæg ved blandt andre Anders Bondo, formand fr lærerforeningen, og Dennis Kristensen, formand for FOA. Fra Danske Fysioterapeuter deltog blandt andre regionsformænd og fællestillidsrepræsentanter.
Læs også: Ny undersøgelse: Danske bekymret for velfærden
De 11 organisationer bag stormødet:
3F, HK kommunal, FOA, Danmarks Lærerforening, Dansk Sygeplejeråd, BUPL, Socialpædagogerne, Danske Fysioterapeuter, Ergoterapeutforeningen, Dansk Socialrådgiverforening og Frie Skolers lærerforening.
Redigeret af :
Christoffer Grann,
21.05.2010
Til top
23.05.2010
Ryan S. Jeppesen
Hvor er det godt at der endelig bliver fokuseret på denne problemstilling fra danske fysioterapeuters side!
Som ansat i regionen har konsekvensen af vores ”overproduktion” i forhold til finansiering, været tydelig for den behandling jeg som terapeut i kan tilbyde de indlagte patienter. Forholdet mellem indlagte og terapeuttimer er på nuværende tidspunkt allerede er så ulige at vi aktivt opererer med begreber som A/B patienter, for at sikre bare et minimum af faglig forsvarlighed i vores behandling. Jeg kan derfor kun ryste på hovedet over de fremtidige perspektiver der ligger i en strammere økonomi forsaget af manglende økonomisk opbakning (eller indsigt??) fra regeringen.
Jeg forudser at denne udvikling i yderste konsekvens kan tvinge terapeuter væk fra ”B” opgaver, selvom disse personer så sandelig stadig har brug for rehabilitering i forbindelse med indlæggelse og dermed også indirekte et øget pres på andre faggrupper fx sygeplejersker eller SSA’ere, idet behovet for disse menneskers rehabilitering jo ikke forsvinder bare fordi pengene gør.
Jeg har derfor svært ved at se de positive aspekter i de fremtidige besparelser, og det ærgrer mig hvorledes disse vil ramme mit fremtidige virke som fysioterapeut og kollegaer indenfor sygehusvæsenet. På et mere filosofisk plan har vi brug for en ordentlig regnskylle, og ikke bare enlige dråber af” vilje til at ville det bedre”, som Jeg selv.
23.05.2010
Ryan S. Jeppesen
Rettelse til ovenstående:
6. linje - aktivt operere med begreber som A/B opgaver (og ikke patienter).
Skal ses som et udtryk for en graduering i nødvendigheden om hvorvidt denne opgave skal udføres pr. omgående eller evt. kan udskydes til senere.
Som terapeut tager jeg afstand fra ideen om A og B patienter.