Fysio

 

Løft til genoptræning på vej

14.12.2011, af Ann Sofie Orth


 

Den politiske debat, om hvordan man sikrer patienterne hurtig genoptræning, er i fuld gang. De tre regeringspartier har hver deres model, men de er enige om, at der er behov for et løft.

Danske Fysioterapeuter, Ældresagen og Ergoterapeutforeningen var i foretræde for Folketingets Sundhedsudvalg i sidste uge. Her satte foreningerne fokus på ventetiden til genoptræning og vedligeholdende træning. Netavisen Altinget har fulgt op over for regeringspartierne, der har tre forskellige modeller:

• Socialdemokraterne ser gerne maksimalt en uges ventetid til genoptræning med mulighed for undtagelser.
• SF mener, at genoptræningen helst skal i gang inden en måned, men det er bedst inden to uger.
• De radikale mener, at det skal være kliniske retningslinjer, der afgør, hvornår træningen skal i gang.

Overfor Altinget er Johnny Kuhr ”forsigtig positiv”. Han er tilfreds med, at politikerne aktivt forholder sig til problemstillingen, og han noterer sig med glæde, at Socialdemokraternes sundhedsordfører Sophie Hæstorp mener, at genoptræningen skal være del af forårets forhandlinger om kommunernes økonomi.

Konkret foreslår Johnny Kuhr, at man lader sig inspirere af triage-modellen i det akutte beredskab:

”Genoptræningsplanen skal have tre forskelllige farvekoder. Hvis de får en rød henvisning til genoptræning, betyder det, at genoptræningen skal starte så hurtigt som overhovedet muligt, en gul betyder, at man skal starte snarest, mens en grøn betyder, at patienten selv skal stå for det meste af genoptræningen. Uanset hvilken farvekode skal udgangspunktet være, at patienten er i gang med træning inden for en uge,” siger Johnny Kuhr, der tilføjer, at der naturligvis vil være patienter, der skal vente mere end en uge:

”For dem er det afgørende, at det er fysioterapeuten, der vurderer, om genoptræningen skal udskydes. Det skal være det sundhedsfaglige og ikke den manglende kommunale økonomi, der afgør, hvornår træningen skal i gang.”

 

Redigeret af : Ann Sofie Orth, 14.12.2011

Til top

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld