Fysio

 

Nyt fagforum for smerte og fysioterapi

03.06.2009, af Christoffer Grann


 

Dansk Smerte & Fysioterapi hedder et nyt fagforum under Danske Fysioterapeuter. Formålet med fagforummet er at fremme interessen for og kendskabet til smerter, smertediagnostik og -behandling samt smerteforskning med fokus på den fysioterapeutiske indsats. Nu kan du melde dig ind her på hjemmesiden.

Smerte er den mest almindelige årsag til henvendelse til fysioterapeuter og læger. Fysioterapeuter i alle dele af faget vil derfor arbejde med og skabe viden om smerte, og derfor er der et stort behov for at skabe et fagforum, der fokuserer på Smerte & Fysioterapi.

Det mener initiativtagerne til det nye fagforum under Danske Fysioterapeuter, som blev stiftet på Fagfestival 09 og godkendt af hovedbestyrelsen i maj.Fagforummet, der har fået navnet Dansk Smerte & Fysioterapi, har til formål at fremme kendskabet til og interessen for smerter, herunder diagnostik, behandling og forskning specielt med fokus på den fysioterapeutiske indsats. Det nye fagforum har sat sig en række mål både på kort sigt og på lang sigt
 

Mål for første år

I løbet af første år håber fagforummet at opnå følgende:
  • Etablering af hjemmeside
  • Etablere kontakt til medlemmer via hjemmeside, annoncer
  • Etablering af et fagligt udvalg
  • Formidling af relevant viden via hjemme siden ved korte uddrag af artikler fra internationale peer reviewed fagblade
  • Organisering af en konference og generalforsamling.

Langsigtede mål

På lang sigt har fagforummet mange visioner. Man ønsker at etablere et videnskabeligt selskab under Danske Fysioterapeuter som Selskab for Smerte og Fysioterapi. Derudover vil fagforummet arbejde for at:
  • Etablere et samarbejde med Dansk Smerte Forum og internationale (fysioterapeutiske) smerteselskaber.
  • Etablere et samarbejde med danske forskningsinstitutioner.
  • Afklare behovet for ny viden hos fysioterapeuter og formidle/genere viden.
  • Stimulere implementering af viden i klinisk praksis og i undervisningsforløb (både på grunduddannelse og efteruddannelse).
  • Skabe en godkendt uddannelse i smertefysioterapi.
  • Specialist godkendelse som smertefysioterapeut

Indmeldelse

Du kan melde dig ind i Dansk Smerte & Fysioterapi ved at udfylde formularen herunder. Der er et indmeldelsesgebyr på 150,00 som dækker de første to kvartaler i 2009.

Faktaboks:

Morten Høgh: specialist i muskuloskeletal og idrætsfysioterapi, praktiserende fysioterapeut i Århus (formand)Marianne Holt DPH, specialist i onkologisk fysioterapi, Odense UniversitethospitalHenrik Bjarke Madsen: Ringe Ryg CenterEva Hauge: DipMDT formand McKenziegruppen, medlem af Danske Fysioterapeuters hovedbestyrelse, praktiserende OdenseHeidi Brogner: underviser på University College Nordjylland, MScRKaren Thøgersen: Specialist i Fysioterapi, Smerteklinikken Århus Sygehus / praktiserende fysioterapeutInge Ris: specialist i muskuloskeletal fysioterapi, DipMT, MScR, praktiserende Odense”
 
Indmeldelse
 

Blanketten åbner i et nyt vindue

Redigeret af : Anne Larsen, 28.08.2009

Til top

Læs mere om:

Relevante emneord

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld