Fysio

 

Regelforenkling - også for fysioterapeuter

08.10.2009, af Ann Sofie Orth


 
1

Regeringen har fremlagt 105 forslag til regelforenkling i den offentlige sektor under overskriften ”Mere tid til velfærd”. Der er særligt to forslag med interesse for Danske Fysioterapeuter. Regeringen foreslår bl.a., at forebyggende hjemmebesøg skal være frivillige for kommunerne.

aeldretest_hjemme_main Danske Fysioterapeuter er varm tilhænger af de forebyggende hjemmebesøg, som kommunerne har pligt til at gennemføre to gange årligt. Dem foreslår regeringen nu at afskaffe.

Som del af lovkataloget i forbindelse med Folketingets åbning har regeringen foreslået at forenkle 105 regler i folkeskolen, daginstitutioner og også på sundheds- og ældreområdet. Hvis regelforenklingen gennemføres, vurderer regeringen, at der bliver frigjort ressourcer på 884 millioner kr.

Enklere regler og registrering af fysioterapi

Regeringen foreslår, at der skal ses på registreringerne af de fysio- og ergoterapeutiske opgaver på sygehusene. I forslaget hedder det: ” Der kan være tvivl om, hvorvidt alle ydelser i forbindelse med et besøg skal registreres. Herudover registrerer fysio- og ergoterapeuter både i henhold til vejledninger fra Sundhedsstyrelsen og i henhold til foreningernes fælles kodekatalog.”

For at mindske risikoen for at der sker overflødig registrering, skal der udarbejdes en enklere og entydig vejledning for registrering af fysio- og ergoterapeutiske ydelser i sygehusregi. De nye enklere regler vil også komme til at gælde for fysio- og ergoterapeuter, som arbejder i kommunalt regi.

Danske Fysioterapeuter er tilfredse med initiativet, der i modsætning til mange andre forslag ikke indeholder en vurdering af, hvor mange penge der spares.

Forebyggende hjemmebesøg

Regeringen foreslår at afskaffe kommunernes pligt til at gennemføre to årlige forebyggende hjemmebesøg for borgere over 75 år. Målet med et sådant besøg er tidligt at opdage, om en borger har behov for støtte og hjælp, men regeringen vurderer, at der er mange friske ældre, der vil have større glæde af andre indsatser.

Danske Fysioterapeuter er varm tilhænger af de forebyggende hjemmebesøg, hvis de bruges rigtigt f.eks. til test af de ældre med henblik på træning og faldforebyggelse. En hurtig MTV fra OUH fra 2009 viser, at ”de forebyggende hjemmebesøg, visitationsbesøg og den regelmæssige kontakt mellem plejepersonale og den ældre er således en måde at skabe dialog med den enkelte ældre om deres livssituation, helbredsstatus, og risiko for fald, på linje med andre væsentlig fokusområder, som fx sporing af demens og fysisk aktivitet.”

Danske Fysioterapeuter vil derfor følge forslaget nøje, også fordi der forventes en besparelsespotentiale på 131 millioner kr.

Læs hele publikationen Mere tid til velfærd

Redigeret af : Christoffer Grann, 08.10.2009

Til top
1

Kommentarer på artiklen

14.10.2009 Margit Stephenson Hvordan skal man ellers kunne komme i kontakt til de svageste ældre hvis der ikke skal tilbydes et forebyggende besøg? De ældre, som ikke af sig selv tager kontakt til/ eller beder om et forebyggende besøg. De ældre som ikke er i kontakt med hjemmeplejen og som har startet en demensproblematik.De ældre som ikke kan følge informationer/ opfordringer gennem lokalaviser m.m.? Altså : de svageste ældre tabes i systemet uden tilbud om forebyggende besøg.

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar