Fysio

 

Vent med at skrive under

22.12.2011, af Ann Sofie Orth


 

Danske Fysioterapeuter kan ikke på nuværende tidspunkt anbefale sine medlemmer at indgå aftale med Previa Sundhed. Foreningen er på linje med fraktionen af Praktiserende Fysioterapeuter.

Praktiserende Fysioterapeuter, PF, har gennem nogen tid forhandlet med Previa Sundhed om en standardkontrakt om samarbejdet med klinikkerne. Disse forhandlinger fortsætter i det nye år.

Indtil videre kan Danske Fysioterapeuter dog ikke anbefale praktiserende fysioterapeuter at skrive under på kontrakten. For foreningen er det helt afgørende, at kontrakten er i overensstemmelse med overenskomsten med regioner og kommuner. Danske Fysioterapeuter ønsker derfor at foretage en nøje gennemgang af kontrakten og sikre, at patienterne, uanset om de er forsikringskunder eller ej, får den behandling, som overenskomsten sikrer dem.

PFs hjemmeside kan man læse mere om forhandlingsforløbet.

Redigeret af : Ann Sofie Orth, 22.12.2011

Til top

Relevante emneord

 

 

 

Title

Få nyheder fra fysio.dk på e-mail hver uge

Afmeld Tilmeld