Nyuddannet fysioterapeut i privat praksis

Om webinaret
Som ny fysioterapeut på arbejdsmarkedet, er der rigtig meget at forholde sig til. Det kan bl.a. være svært at danne sig et overblik over hvordan praksissektoren er sammensat, hvad der adskiller den ene klinik fra den anden, og hvordan man som ansat – eller nystartet selvstændig - skal navigere inden for disse rammer.
På dette webinar vil Danske Fysioterapeuter gøre dig klogere på de rammer og vilkår, der gør sig gældende inden for de forskellige områder af praksissektoren. I den forbindelse vil foreningens konsulent på området, Lars Hansen, bl.a. kort introducere dig for de muligheder, du har – og hvad du absolut skal vide, for at komme godt i gang.
Med dette webinar i rygsækken vil du være bedre stillet, hvis du ønsker at arbejde som fysioterapeut i praksissektoren.
På webinaret kan du se frem til at blive introduceret for hvad du skal være opmærksom på, når du gerne vil arbejde:
- inden for sygesikringen
- Uden for sygesikringen
- På klinik med og uden ydernummer
Du bliver også introduceret til:
- ”Need to know” for ansatte
- Det skal du vide, når du starter selvstændig virksomhed
- Job på klinikker – her finder du dem
Du kan med fordel forberede dig på webinaret med evt. spørgsmål og konkrete problemstillinger, ved forinden at have orienteret dig på fysio.dk: Selvstændig virksomhed
Målgruppe
Nyuddannede fysioterapeuter
Oplægsholder
Lars Hansen, erhvervskonsulent Danske Fysioterapeuter
Måske er du også interesseret i...
Webinaret ”Nyuddannet fysioterapeut: Kend dine rettigheder, pligter og professionelle ansvar”.
På dette webinar får du en introduktion til de grundlæggende regler, du som nyuddannet fysioterapeut skal kende og har pligt til at overholde. Webinaret afholdes den 1. april.
Praktiske oplysninger
Webinaret holdes i Teams.
På dagen for webinaret får du tilsendt et link og nærmere vejledning om, hvordan du deltager.
Du er velkommen til at deltage aktivt med kamera. Der vil også bliver mulighed for at stille spørgsmål via chat.
Tilmeld dig
Nyuddannet fysioterapeut i privat praksis · 8. april 2025 kl. 16-17