Optagede webinarer om emner inden for fysioterapi

Her finder du optagede faglige webinarer.

Webinar: Direkte adgang til fysioterapi uden henvisning

På dette webinar kan du høre om de politiske perspektiver og de praktiske erfaringer for direkte adgang til fysioterapi uden lægehenvisning. Webinaret ser på den kommende forsøgsordning i Region Sjælland, hvor borgere i en periode på knap to kan gå til fysioterapi med offentligt tilskud, uden først at skulle henvises af en læge.

På webinaret fortæller Jeanette Præstegaard (formand for Danske Fysioterapeuter) sammen med Lars Tomlinson (politisk konsulent) om baggrunden for forsøgsordningen og om opmærksomhedspunkter for fysioterapeuterne. Desuden medvirker praksiskonsulent, Jesper Ottosen, som bl.a. fortæller om erfaringerne fra et mindre forsøg med direkte adgang i to hovedstadskommuner i 2020-2022.

Webinaret varer 60 minutter. 

Se webinar (kræver log ind)

Webinar: Behandling til patienter med subakromielt smertesyndrom

På dette webinar vil Mikkel Bek Clausen og Lise Kronborg Poulsen introducere dig for hvilke kontekstuelle barrierer og facilitatorer der påvirker den træningsbaserede behandling til patienter med subakromielt smertesyndrom. Samtidig vil de komme med bud på, hvilke tiltag du som fysioterapeut kan benytte for at sikre større succes med behandlingen.

Webinaret er en del af Praksisfondens formidlingsformat Faglige Fredagsbar, hvor forskere, som har fået støtte, formidler deres forskning på en anvendelig måde.

Webinaret varer ca. to timer.

Se webinar med Mikkel Bek Clausen og Lise Kronborg Poulsen

Webinar: Er du i tvivl om samtykkereglerne?

I forbindelse med det nye forsøg i Region Sjælland om direkte adgang til fysioterapi med tilskud er det særligt vigtigt, at man som fysioterapeut har helt styr på reglerne for informeret samtykke -både til behandling og videregivelse af helbredsoplysninger og informationer til fx patientens egen læge.

Derfor har Danske Fysioterapeuter afholdt dette webinar, hvor vi klæder jer på i forhold til regler og krav til det informerede samtykke.

Webinaret varer ca. én time.

Se webinaret (kræver log ind)

Webinar: Den nye Ældrelov

På dette webinar giver Michael Poulsen, Danske Fysioterapeuter og Tina Solveig Koch, Ergoterapeutforeningen, en grundig gennemgang af de væsentligste ændringer i Ældreloven, som direkte påvirker arbejdet i ældreplejen.

Du bliver introduceret til, hvordan de nye regler ændrer pleje- og omsorgsforløb, og hvad det betyder for både dine opgaver og ældres rettigheder.

Webinaret varer ca. 1 time.

Se webinaret (kræver log ind)

Webinar: Hvordan implementeres en biopsykosocial tilgang til patienter med lænderygsmerter?

Hvordan implementerer du en biopsykosocial tilgang i praksis? På dette webinar introducerer Maja Husted Hubeishy resultaterne af sit ph.d.-projekt, hvor hun har udviklet og afprøvet en aktiv implementeringsstrategi. Strategien skal understøtte, at fysioterapeuter i højere grad anvender anbefalinger fra kliniske retningslinjer i deres undersøgelse og behandling.

Webinaret varer ca. 2 timer.

Se webinar med Maja Husted Hubeishy

Webinar: Hvordan understøtter vi som fysioterapeuter patienternes egenmestring?

En af de helt store trends i sundhedsvæsenet er, at sundhedsprofessionelle i højere grad end i dag skal understøtte og styrke patienters og borgeres egenmestring. På dette webinar introducerer Peter Thybo dig til begrebet egenmestring.

Webinaret varer 1 time og 55 minutter.

Se webinar med Peter Thybo (kræver log ind)

Webinar: Hvordan screener vi som fysioterapeuter for alvorlig patologi?

Er du usikker på, hvornår og hvordan du skal screene for alvorlig patologi? På dette webinar fortæller Cecilie Rud Budtz om sit ph.d.-projekt, hvor hun har undersøgt nuværende arbejdsgange for screening for alvorlig patologi i fysioterapipraksis. Du bliver introduceret for en tilgang til screening for alvorlig patologi, som fokuserer på din kliniske mistanke og bekymring frem for alene røde flag/red flag.

Webinaret varer 1 time og 25 minutter.

Se webinar med Cecilie Rud Budtz (kræver log ind)

Webinar: Fælles beslutningstagning - hvorfor og hvordan?

Hvordan inddrager du patienten i planlægningen af deres behandlingsforløb? Så du kan bygge bro imellem patientens præferencer og de behandlingsmuligheder, der er for patienten. På dette webinar introducerer Karina Aga Sachse dig til metoden "Fælles beslutningstagning", og Marcus Dahl vil komme med bud på praksis erfaringer med at implementere fælles beslutningstagning i klinisk praksis.

Webinaret varer 1 time og 25 minutter.

Se webinar med Karina Aga Sachse og Marcus Dahl (kræver log ind)